DIGITAL ACTION s.r.o.

Meltdown and Spectre - bezpečnostní chyby v procesorech

9.1.2018

Začátkem roku byly publikovány dvě závažné bezpečnostní slabiny v procesorech (nejen) Intel, nazvané Meltdown a Spectre. Výrobci systémů se pustili do oprav a povedlo se jim mnohde situaci ještě více zkomplikovat.

Začátek roku se Intelu, ale nejen jemu, opravdu nepovedl. Zjištěné chyby ve struktuře počítačových procesorů několika posledních generací, umožňují průnik škodlivého software do paměťových oblastí chráněného kódu.

Chyba nazvaná Meltdown se netýká pouze Intelu a jde o poměrně snadno zneužitelnou bezpečnostní díru. Spectre je problémem pouze procesorů Intel a je výrazně komplikovanější než Meltdown. Vzhledem k počtu instalovaných procesorů po celém světě, jde opravdu o velký problém. Chyba se týká všech, kteří mají ve svém počítači nebo serveru touto chybou "postižený" procesor. Oprava přitom nebude úplně nejjednodušší. Softwarové firmy už vydaly, anebo připravují alespoň nějaké záplaty.

Microsoft vypustil do světa aktualizaci KB4056892, která představuje prozatimní řešení pro Meltdown a Spectre. Ukázalo se však, že na starších počítačích s procesory AMD po instalaci aktualizace nelze nabootovat systém.

Microsoft na to vzápětí reagoval prostě tím, že pozastavil rozesílání KB4056892 na všechny počítače využívající procesor značky AMD, dokud se závada nevyřeší. Ještě by ale měl vydat prohlášení s řešením pro ty, které už daný problém postihl a ti v podstatě skončili s nepoužitelným počítačem. Na svých stránkách s podporou zatím jen popisuje, o co jde a píše, že ve spolupráci s AMD se snaží věc řešit.
 
Neví se tak ani to, které procesory tento problém postihuje a v prohlášení Microsoftu se prostě mluví o "některých čipech AMD". V podstatě ale hází vinu právě na AMD, protože prohlašuje, že dané čipy "neodpovídají dokumentaci, která byla Microsoftu poskytnuta pro účely vyvinutí softwarových záplat řešících exploity známé jako Spectre a Meltdown".
 
Máte-li takto postižený počítač, který vám po aktualizaci odmítá nabootovat, kontaktujte naše servisní oddělení. V některých případech bychom Vám mohli umět pomoci.


Technická podpora.
DIGITAL ACTION s.r.o.
 
 
 
Napište nám a my se Vám obratem ozveme napište nám