DIGITAL ACTION s.r.o.
Chytrá WiFi síť - SWG

Chytrá WiFi síť - SWG

Nástup přenosných notebooků, tabletů a chytrých telefonů významně změnil pohled na podnikovou síť. Možnost bezdrátového WiFi přípojení je dnes každodenní potřebou a je proto považováno za standard.

   
Při šíření signálu éterem však vzniká celá řada nových problémů. Těmi zásadními je bezpečnost, snadná intergace do podnikové sítě, řízení přístupů, přehledná správa a vizualizace. Zejména v podnikových sítích již proto běžná WiFi řešení nestačí.

Základním požadavkem na bezdrátovou infrastrukturu v podniku, škole či hotelu je umožnit připojení k internetu hostům/návštěvníkům z jejich tabletů a telefonů. Připojení musí být jednoduché a komfortní i přes to, že používají různá zařízení s různým nastavením. Za žádných okolností však nesmí získat přístup do podnikové sítě.

Současně je třeba zajistit přístup zaměstnanců do chráněné firemní sítě, která však musí být maximálně zabezpečena.

Správný systém proto musí podporovat pokročilé způsoby autentizace, kontrolu přístupu, roaming klientů a přehlednou centrální správu.

Vše v jednom
Smart Wireless Gateway splňuje všechny tyto požadavky pro nasazení v praktickém provozu. Každá řídící jednotka obsahuje:

 »  Kontroler pro přístupové body
 »  Konfigurovatelný hotspot pro síť návštěvníků
 »  Šablony pro www stránky hotspotu
 »  Autentizační server Radius
 »  Trafic shapping (řízení rychlostí připojení)
 »  Time management (řízení časových dostupností)
 »  Automatické zapínání/vypínání skupin AP
 »  IP firewall
 »  Transparentní propojení do firemní sítě
 »  Podporu CLOUDu
 »  a další CHYTRÉ funkce ...


 

HLAVNÍ VÝHODY

Vysoký výkon a škálovatelnost
Čtyři řídící jednotky (kontrolery) a několik typů přístupových bodů AP umožňují vytvářet instalace na míru, které odpovídající požadovaným potřebám. Výkon systému lze za provozu měnit doplňováním dalších AP či upgradem řídící jednotky.

Bezpečnost
Systém plně implementuje moderní bezpečnostní protokol pro přístup k médiu IEEE 802.1X. Obsahuje vestavěný Radius server, vynucuje bezpečné metody bezdrátové autentizace WPA2 a šifrování dat AES. Na rozdíl od konkurenčních řešení nepovolí použití nebezpečných protokolů jako WEP, WPA1 či TKIP. Technologie individuálních klíčů, řeší ztrátu či krádež firermního notebooku.

Centrání správa a monitoring provozu
Vizualizace stavů v počítačové síti je naprosto klíčová pro její efektivní řízení a diagnostiku. Software řídící jednotky poskytuje v reálném čase úplnou kontrolu a vizualizaci přístupových bodů AP, aktivních klientů, datových toků, signálů, zatížení, ...

Spolupráce v CLOUDu
Smart cloud je využíván pro automatické aktualizace, zálohování a propojení ve více lokalitách.

High availability
Požadavek na vysokou dostupnost služby (HA), řeší Smart Wireless Gateway dvěma řídícími jednotkami v clusteru. Hlavní jednotka je vždy plně zálohována a v případě poruchy je provoz automaticky přesunut na jednotku záložní.
Detekce Captive portálu:


Jednou z funkcí chytré WiFi SWG (Smart Wireless Gateway) je Hotspot. Hotspot slouží pro návštěvníky, kteří se chtějí dočasně připojit k internetu pomocí vaší sítě. Hotspot standardně zobrazí návštěvníkovi vaši reklamní stránku s informacemi a umožní mu nějakou formu přihlášení za účelem získání přístupu k internetu. Systém SWG umožňuje komfortní a rozsáhlé možnosti nastavení chování Hotspotu.

Správné fungování Hotspotu je však do značné míry závislé na software v připojovaném zařízení. Zejména s přechodem www stránek z protokolu http na zabezpečený (šifrovaný) protokol https, se tento atribut stává velmi důležitým. Připojovaný notebook nebo chytrý telefon musí umět správně detekovat, že se nachází v síti hotspotu a že je vyžadována autorizace před vlastním připojením k internetu.

Většina zařízení umí správně identifikovat situaci, kdy je potřeba nejprve zobrazit přihlašovací stránku pro přístup k internetu, takzvaný Captive portal. Umí to naprosto spolehlivě všechny hlavní platformy: Apple, Android i Windows.

Výrazně se však liší jejich řešení:
  • Apple (iOS i MacOS) umí jako jedinný tuto situaci správně zpracovat. Po detekci Captive portálu automaticky spustí malou aplikaci, která zobrazí přihlašovací stránku Captive portálu. A to vše bez chyb, bez zaváhání. Tak jak to má být.
  • Android po detekci Captive portálu spouští výchozí prohlížeč (ve většině případů Google Chrome). Chrome má ve své dokumentaci popsán způsob detekce Captive portálu, bohužel mu již léta nefunguje správně (byť je na Google tato chyba nahlášena). Díky tomu prohlížeč zobrazí chybu certifikátu (pro https) a neumožní přejít na Captive portál pro přihlášení. Mírně odlišně se chová Chrome pro PC, který někdy umožní po zobrazení chyby projít dál.
  • Windows v závislosti na verzi a instalovaných aktualizacích umí/neumí provést detekci Captive portálu. Žádnou výchozí speciální aplikaci pro zobrazení nemá. Záleží tedy na používaném prohlížeči. Asi nejlépe si s Captive portálem poradíte ve Firefoxu.


A řešení?


Protože jsme si této situace vědomi, naprogramovali jsme do systému chytré WiFi SWG funkce, které částečně pomohou vašim klientům se systémem Android.  Pokud vás tato problematika zajímá, kontaktujte nás.


POZOR ZMĚNA:

Vypadá to, že si Google konečně problém uvědomil. Nové verze systému Android již obsahují miniaplikaci, která se nyní spouští po detekci Captive portálu místo výchozího prohlížeče. Tedy řešení, které již roky podporuje systém Apple. Testováno na Samsung Galaxy A7, verze Android 9.


Propojení s filtrem KERNUN - řešení pro školy:


Další zajímavou funkcí chytré WiFi SWG je možnost propojení s webovým filtrem KERNUN. Ten je potřebný v sítích, kde je nutno zajistit filtraci obsahu www stránek. Například ve školách.

Pokud vás tato problematika zajímá, kontaktujte nás.


.
 

Fotogalerie

Smart Wireless Gateway - Schema funkce  Smart Wireless Gateway - Řídící jednotky (Kontroléry)  Smart Wireless Gateway - Kontroler SWG-1100  Smart Wireless Gateway - Kontroler SWG-1200  Smart Wireless Gateway - Instalace přístupového boru 
 

Ke stažení

SwgD-Ceník_CZ.pdf [317,6kB]
Smart Wireless Gateway - Ceník
Swg-ProductGuideAP_CZ.pdf [312,6kB]
Smart Wireless Gateway - Katalog přístupových bodů
Swg-ProductGuideMU_CZ.pdf [395,7kB]
Smart Wireless Gateway - Katalog řídících jednotek
Swg-ProductOverview_CZ.pdf [552,0kB]
Smart Wireless Gateway - Přehled vlastností
Swg-ApplicationDiagram_CZ.pdf [728,6kB]
Smart Wireless Gateway - Příklad nasazení
SwgD-1100-DataSheet_CZ.pdf [364,0kB]
Smart Wireless Gateway - SWG 1100 kontroler
Swg-1200-DataSheet_CZ.pdf [399,0kB]
Smart Wireless Gateway - SWG 1200 kontroler
 
 
Napište nám a my se Vám obratem ozveme napište nám